Ekonomi

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Amazon’un fiyatları artırmak için algoritma kullandığını söyledi

YENİ ABD Federal Ticaret Komitesi (FTC), şirketin fiyatları 1 milyar dolardan fazla artırmak için bir algoritma kullandığını belirterek Amazon’a “tekel gücünün yasa dışı kullanımı” nedeniyle dava açtı.

FTC’nin ABD’li perakende devi Amazon’a eylül ayında açtığı dava çerçevesinde yeni detaylar açıklandı.

Şikayet aynı zamanda şirketin “Prime” özelliğinin bir parçası olarak satıcılardan lojistik ve teslimat hizmetlerini kullanmalarını nasıl talep ettiğine de ışık tutuyor.

Amazon’un, diğer online perakendecilerin fiyatları takip edip etmediğini görmek ve rakiplerinin takip etmesi muhtemel ürünlerin fiyatlarını artırmak için gizli bir algoritma oluşturduğu belirtilen şikayet dosyasında, Amazon’un bu algoritmayı, fiyatları kaldırmak için kullandığı ileri sürüldü. Amerikalıların cüzdanlarından 1 milyar dolardan fazla para.

FTC, Amazon’un tekel gücünü yasa dışı kullanarak rekabete aykırı davrandığı iddiasıyla Eylül ayında dava açmıştı.

Amazon’un büyük bir şirket olduğu için değil, mevcut rakiplerin büyümesini ve yeni rakiplerin ortaya çıkmasını engelleyen dışlayıcı bir davranış tarzına giriştiği için maddeyi ihlal ettiğini iddia eden FTC, Amazon’un eylemlerinin hiçbir rakibin şirketi tehdit etmemesini sağladığını kaydetti. Şirketin pazardaki hakimiyeti.

FTC, Amazon’un planının her yıl perakende satışlarda yüz milyarlarca doları, büyük ve küçük işletmeler tarafından satılan yüz binlerce ürünü ve yüz milyondan fazla tüketiciyi etkilediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu