Ekonomi

IFC Pakistan’daki yatırımlarını ikiye katladı ve özel sektörün büyümesi için 1,5 milyar dolar taahhüt etti

Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu (IFC), 1,5 milyar doların üzerinde yatırım taahhüdüyle Pakistan’a yönelik mali taahhütlerinde önemli bir artış olduğunu duyurdu. IFC’nin katkısını bir önceki yıla göre ikiye katlayan bu yatırım, Pakistan’ın özel sektörünü canlandırmayı ve ihracata yönelik sanayileri desteklemeyi amaçlıyor. Duyuru, IFC Ülke Müdürü Zeeshan Sheikh ve Yatırım Kurulu (BoI) Sekreteri Muhammad Sohail Rajput tarafından yapıldı.

IFC’nin yatırım stratejisi, finansmana erişimin artırılmasına, teknik ve dijital altyapının iyileştirilmesine, ilaç sektöründe büyümenin teşvik edilmesine ve ihracat endüstrilerinin desteklenmesine odaklanmaktadır. Şirket ayrıca sürdürülebilir kalkınma taahhüdü doğrultusunda iklim odaklı sektörlerde, tarımda ve sanayide ek yatırım potansiyeli görüyor.

IFC’nin taahhüdüne ek olarak Dünya Bankası da Pakistan’ın enerji sektöründeki altyapının geliştirilmesi için 3 milyar doların üzerinde taahhütte bulunmuştur. Bu önemli taahhüt, küresel finans kuruluşunun Pakistan’ın ekonomik büyümesine ve altyapı gelişimine olan bağlılığının altını çiziyor.

Bu mali taahhüdün bir parçası olarak Pencap ve Khyber Pakhtunkhwa hükümetleriyle sosyal kalkınmaya yönelik kritik projeler için 500 milyon dolar değerinde anlaşmalar imzalandı. Ayrıca Pakistan’ın en kalabalık şehri Karaçi’ye temiz içme suyu sağlanması konusunda Sindh hükümetiyle mutabakat zaptı imzalandı.

IFC ve Dünya Bankası’nın bu mali taahhütleri, Pakistan’ın ekonomik kalkınma çabalarına verdikleri sürekli desteğin ve ülkenin sürdürülebilir büyüme potansiyeline duydukları güvenin altını çiziyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

gurpinarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu