Haber

Uluslararası Af Örgütü: İsrail’in Gazze’yi terk etme baskısı savaş suçu olabilir

Uluslararası Af Örgütü, İsrail ordusunun kuzey Gazze’yi terk etme baskısının savaş suçu olarak kabul edilebileceğini bildirdi.

İngiltere merkezli örgütten yapılan açıklamada, 21 Ekim’de İsrail ordusunun havadan Gazze’ye düşürdüğü broşürlerde Gazze’nin kuzeyindeki bölgelerin boşaltılmasına ilişkin ifadelerin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu broşürlerle orada yaşayanların bölgeyi derhal terk etmeleri konusunda uyarıldı, hayatlarının tehlikede olduğu kaydedildi, Gazze Vadisi’nin güneyine gitmemeyi seçenlerin ise tehlike altında olabileceği belirtildi. Terör örgütünün suç ortağı olmakla suçlanıyor.” Söylendi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye giren insani yardımları güney bölgelerde dağıtma uygulamasının, kuzeyde yaşayanlara karşı da bir baskı aracı olarak kullanıldığı belirtilerek, şöyle denildi: “Af, İsrail’e, zorla yerinden edilme emirlerini iptal etmesi ve bu kararları iptal etmesi çağrısında bulunuyor. Gazze halkında korku ve panik yaratmaya yönelik tehditlere son vermek.” “çağrısını yineliyor.” Kelime kullanıldı.

Açıklamada, insani yardım dağıtım koşullarının kaldırılması talebi de tekrarlanarak, herkese yetecek acil yardımın Gazze’ye girmesinin önünün açılması yönünde çağrıda bulunuldu.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Uluslararası Af Örgütü danışmanlarından Donatella Rovera da, bir şehrin veya bölgenin tamamının askeri hedef ilan edilmesinin uluslararası insancıl hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Rovera, “Ayrımcılık ilkesini ihlal ederek sivilleri veya sivil yapıları hedef almak ve sivilleri öldüren ve yaralayan ayrım gözetmeyen saldırılar düzenlemek bir savaş suçudur” dedi. İfadesini kullandı.

Havadan atılan broşürlerin etkili bir uyarı olarak nitelendirilemeyeceğini kaydeden Rovera, bu broşürlerin İsrail’in Gazze’de sivilleri zorla yerinden ettiğinin kanıtı olduğuna dikkat çekti.

Rovera, İsrail bombardımanı altındaki Gazze’de gidecek yerleri olmadığı için evlerinde kalanları yapmadıkları eylemlerden sorumlu tutarak toplu olarak cezalandırmanın savaş suçu sayılabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu