Haber

Reuters: Suudi Arabistan diplomatlar için alkol dükkanı açacak

Suudi Arabistan’ın, ülkenin başkenti Riyad’da sadece gayrimüslim diplomatlara hizmet verecek bir alkollü içecek dükkanı açmaya hazırlandığı iddia edildi.

Reuters haber ajansının bu konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, müşteriler taşınabilir bir uygulama aracılığıyla mağazaya kayıt olabilecek, Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘temiz kod’ alabilecek ve alkol satın alırken aylık kotalara uymaları istenecek. planlar ve bir belge. Buna göre, Riyad’da büyükelçilik ve konsoloslukların bulunduğu Diplomatik Bölge’de alkol mağazasının açılması ve gayrimüslimlerin erişiminin ‘kesinlikle kısıtlanması’ bekleniyor.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA AÇILMASI BEKLENİYOR

Suudi Arabistan’da yaşayan diğer gayrimüslim yabancıların söz konusu alkol dükkanına erişip erişemeyecekleri belli olmasa da, planlar hakkında bilgi sahibi bir kaynak, dükkanın önümüzdeki haftalarda açılmasının beklendiğini söyledi.

Ülkede alkollü içki tüketimi yüzlerce kez kırbaçlanmaktan sınır dışı edilmeye, para cezasından hapis cezasına kadar çeşitli yöntemlerle cezalandırılabiliyor. Bu koşullar altında alkole erişim ya ‘diplomatik posta’ yoluyla ya da karaborsa yoluyla mümkün oluyor. Öte yandan Suudi Arabistan devlet medyası bu hafta hükümetin diplomatik gönderilerde alkol ithalatına yeni kısıtlamalar getireceğini bildirdi. Bu adımın yeni bir mağaza veya alkol satan mağazaya olan talebi artırabileceği belirtildi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu