Haber

İzmir merkezli 10 ilde dolandırıcılık operasyonunda 17 kişi yakalandı

İzmir merkezli 10 vilayette, “yatırım danışmanlığı” ismi altında dolandırıcılık yaptıkları belirlenen ve 16 Eylül’de İzmir merkezli operasyonda gözaltına alınan şüphelilerle hareket ettiği belirlenen 17 zanlı gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca 16 Eylül’de düzenlenen “nitelikli dolandırıcılık” operasyonunda gözaltına alınan 19 kişinin tabirleri ve şüphelilerden ele geçirilen dijital malzemelerin incelemesi sonucu zanlılarla birlikte hareket eden 20 kişi daha belirlendi.

İzmir Siber Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü takımları, İzmir, Mersin, Trabzon, Gümüşhane, Hatay, Adana, Van, Batman, Diyarbakır ve Mardin’deki adreslere eş zamanlı baskınlarda 17 şüpheliyi yakaladı.

Zanlıların, 15’i İzmir’de olmak üzere 121 kişiyi yaklaşık 2 milyon lira dolandırdığı kaydedildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki süreci sürüyor.

Operasyonun geçmişi

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı “nitelikli dolandırıcılık” soruşturması kapsamında Siber Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü grupları, İzmir, Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin, Trabzon ve Van’da 16 Eylül’de eş vakitli baskın düzenlemiş, operasyonlarda 19 kişi gözaltına alınmıştı.

“Yatırım danışmanlığı” ismi altında dolandırıcılık yaptığı öne sürülen şüphelilerin, ele geçirdikleri toplumsal medya hesaplarından borsa yatırımlarına ait paylaşımlarda bulundukları ve bu yolla kendileriyle temas kuranlardan yarar vadederek para topladıkları belirtilmişti.

Şüphelilerin kurdukları sistemde para kazanmış üzere gösterdikleri şahıslardan ayrıyeten “vergi” ve “dosya masrafı” ismi altında da para aldıkları da tespit edilmişti.

Zanlıların mağdurlara itimat telkin etmek için üzerinde Adalet Bakanlığının resmi kurum logosu ve sitesine ilişkin ekran fotoğrafının bulunduğu çeşitli evrak ve fotoğraflar gönderdikleri de ortaya çıkmıştı.

Şüphelilerden 7’si tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu