Ekonomi

Çin’in Kovid-19 politikasında gevşeme sinyali

Ulusal Sağlık Komitesi, yerel sağlık kurumları ve hastanelere gönderdiği talimatta, 8 Ocak 2023 tarihinden itibaren “B kategorisi salgın hastalık” tanımı çerçevesinde uygulamalara geçiş için hazırlıklarını tamamlamalarını istedi.

Kovid-19’un en başından beri “B kategorisi” olarak tanımlanmasına rağmen Çinli sağlık yetkilileri denetim ve tedbir tedbirlerini “A kategorisi” tanımına göre uyguluyorlardı. Bu kontrol rejimi, yerel makamlara tecrit ve karantina gibi katı önlemlere karar verme ve uygulama yetkisi verdi.

Çin yasalarına göre, veba ve kolera gibi “A kategorisi” salgınlar, enfekte olanların ve onlarla yakın temas halinde olanların izolasyonunu ve gerekirse şehir çapında tecrit önlemlerinin uygulanmasını gerektirir. AIDS, enfeksiyöz hepatit ve kuş gribi gibi “kategori B” salgınlarında “sadece gerektiğinde tedavi ve önleyici tedbirlerin alınması” yeterlidir.

Yeni uygulama ile Çin’de Kovid-19’a bağlı hastalığın resmi isimlendirmesi olan “yeni tip koronavirüs pnömonisi” de “yeni tip koronavirüs enfeksiyonu” olarak değiştirilecek. İsim değişikliğinde Omicron gibi hastalık etkisi daha zayıf olan varyantların birden fazla pnömoni semptomuna neden olamayacağı tahmin ediliyor.

– Sonların açılmasına zemin hazırlayacak

Uygulamaya yönelik reçete değişikliğinin, sınırların açılmasına ve karantina tedbirlerinin tamamen kaldırılmasına zemin hazırlayacak son adım olacağı öngörülüyor.

Ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinden bir sağlık yetkilisi, South China Morning Post gazetesine yaptığı açıklamada, uygulamadaki değişikliğin eyalet ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi arasındaki ucu yeniden açma çabalarını kolaylaştıracağını söyledi.

5 günlük merkezi karantinaya ek olarak yurt dışından ve Çin’deki Hong Kong ve Makao Özel İdari Bölgelerinden gelenler için konutta 3 günlük tıbbi gözetim kaidesi bulunuyor.

Devlet Kurulu’na bağlı Ortak Salgın Önleme ve Kontrol Sistemi, 7 Aralık’ta Kovid-19 tedbirlerinin uygulanmasındaki yeni yaklaşımı açıklayarak, geniş çaplı kapatma, merkezi karantina, toplu testler ve seyahat kısıtlamalarından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Yeni yaklaşım, Çin’in “sıfır vaka” olarak adlandırılan katı salgın kontrol önlemlerini değiştireceğinin en güçlü işaretiydi.

Karantina, seyahat kısıtlaması, toplu test, imalat, ticaret ve hizmet sektörlerindeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması gibi katı ve geniş çaplı tedbirler, hayatın olağan akışına müdahale etmenin yanı sıra ekonomik maliyetleri açısından da tartışmalara yol açıyordu.

Çoğu ülke virüsle makul bir uyum içinde yaşama ve hayat akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak kontrol tedbirlerinden kaçınma stratejilerini benimserken, Çin’de salgının başlangıcından bu yana uygulanan kısıtlayıcı tedbirler devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu