Haber

Bursa’dan hayalet avcılığı konusunda farkındalık atölyesi

BURSA (İGFA) –Sucul İstilacı Türler ve Hayalet Av Araçları Projesi kapsamında Bursa’nın İznik ilçesinde gerçekleştirilen çalıştayda, zemin yapısı, hava koşulları, ağ çakışmaları veya kullanım hataları nedeniyle denizlere terk edilen av araçlarının temizlenmesi ele alındı. kültür balıkçılığı sırasında ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için.

DSİ İznik Tesisi’nde düzenlenen programa İznik Kaymakamı Recai Kral ve Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül ile bakanlık, üniversiteler ve su işleri şube temsilcileri katıldı.

Açılışta konuşan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Marmara Denizi’ne 115 kilometre kıyısı bulunan Bursa’nın su işleri bölümü için büyük önem taşıdığını belirtti. Projenin amacının kontrolsüz avlanmayı önlemek, biyolojik ve ekonomik kayıpları azaltmak ve su canlıları için mevcut ekosistemleri korumak ve geliştirmek olduğunu söyledi. Aygül, balıkçılarımızı bilgilendirmenin, bilinçlendirmenin ve toplumu bilinçlendirmenin değerine değindi.

İl Müdürü Hamit Aygül, deniz ve iç sulardan avcılık ve yetiştiricilik yoluyla elde edilen su eseri miktarının son 4 yılda yüzde 238 arttığını belirterek, “Toplam su eseri üretimimiz 4 yılda yüzde 238 arttı. 2018 yılında ilimizde iç sulara atılan sazan yavrusu sayısı 635 bin iken 2022 yılında 2 milyon 500 bin adet oldu.

Müdür Aygül, söz konusu proje ile tüm sahalarımızda kontrolsüz avlanmanın önüne geçilerek biyolojik ve ekonomik kayıpların azaltılmasının yanı sıra terkedilmiş av takımlarının çevreden uzaklaştırılması, riskli alanların belirlenmesi ve mevcut ekosistemlerin korunması ve geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti. su canlıları için yaşam alanı olan su kaynakları.

Çalıştayda, Balıkçılık ve Su İşleri Şube Müdürü Akın Belgen İstilacı Türler ve Hayalet Av Araçları Konusunda Bursa’da Yapılan Çalışmalar konulu sunumun yanı sıra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Dr. Adnan Ayaz, “Hayalet Av Araçları” hakkında konuştu. Dr. Özgür Emiroğlu “İstilacı Türler” konulu sunum yaptı.

haberatabey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu