Haber

Akaryakıta Yapılan Artışlar Sürücüleri İsyan Ettirdi! “Fiyat Artışlarına Ayak Uyduramıyoruz, Arabayı Satmayı Hatta Düşünüyorum” “Konağı Açtığımda 2-3 Lira Yanıyor”

HABER: HAKAN KAYA

KAMERA: SADIK KARAKULOĞLU

Zam yağmuru durmak bilmiyor. Motorine dün gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 2 lira 55 kuruş zam yapıldı. Akaryakıt fiyatlarındaki artış vatandaşların isyan etmesine neden oldu. İstanbul’da mikrofon tuttuğumuz sürücülerden emekli Hüseyin Kaplan, “Artık fiyat artışlarına yetişemiyoruz. Artışlar gelmeye devam ediyor. Hatta arabayı satmayı bile düşünüyorum, ne yapacağımı şaşırıyorum. Bu bizi bıktırdı.” Emre Demirsoy isimli başka bir sürücü ise, “Kontak açmaya korkuyorum. Kontağı çevirince 2-3 lira yanıyor.” Sözleriyle yansımasını dile getirdi.

Motorine dün gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 2 lira 55 kuruş zam yapıldı. Büyük artışla birlikte İstanbul’da motorinin litre fiyatı yaklaşık 44,29 TL’ye yükseldi ancak akaryakıt fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadı. Fiyatlar il, ilçe ve bayilere göre farklılık gösterirken, son artışla birlikte motorin fiyatlarında yılbaşından bu yana yüzde 19 oranında artış yaşandı.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış sürücüleri de rahatsız etti. Akaryakıt istasyonuna gelen vatandaşlar artan fiyatlara isyan etti. İstanbul’da mikrofon uzattığımız vatandaşlar tepkilerini şöyle dile getirdi:

“ARTIŞLAR SIRTIMIZI EĞMEYE BAŞLIYOR”

Emre Demirsoy:

“Artık bu artışlar bizi zorlamaya başladı. Her gün 2,5 lira, 1,5 lira iken 45 liraya ulaştı. Yıl sonu hedefi 50 liraydı ama şimdi onu aşacak gibi görünüyor. .İş yapamıyoruz.Bin liralık akaryakıt aldık ama artık iş yapamıyoruz.Fiyatlarımız çok arttı.İşlerimiz azaldı.Bazı önlemler alınsın istiyoruz.Akaryakıt iki katına çıktı. bir yıl, dünyada eşi benzeri yok, geçen senenin başında 21 liraydı, şimdi 45 lira, iki katından fazla arttı, umarım düzelir ve biz de bu sorunu halledebiliriz diye düşünüyorum. “Eskiden depoyu doldururdum ama artık en fazla 1000 liraya, 500 liraya alabiliyoruz. Kontağı açmaya korkuyorum. Kontağı çevirdiğimde 2-3 lira yanıyor. Bu tankın deposu 55 litredir. Doldurursam cebimde hiç para kalmayacak. Kredi kartlarından ücret alıyoruz.”

“ARTIŞLARI TAKİP ETMEDİK”

Hüseyin Kaplan:

“Artışları artık takip edemiyoruz. Artışlar sürekli geliyor. Hatta arabayı satmayı bile düşünüyorum, ne yapacağımı şaşırıyorum. Bu bizi yordu. Emekliyim. Kontağı çevirmeye korkuyorum. Acil bir durum olmadıkça dışarı çıkmıyorum. Geçenlerde makbuzları topladım. Faturalarıma sanki kısa bir süre önce değil, yıllar öncesinden kalma makbuzlarmış gibi baktım.” İnanılmaz farklılıklar var.”

“BAZI YERLERDE GAZ, BAZI YERLERDE PETROL SAĞLANIYOR. İNDİRİM BEKLERKEN HER ZAMAN ARTIŞLAR Alıyoruz”

Erdoğan Haşaş:

Akaryakıt artışları bu ekonomik şartlarda hem şirketlere hem de sürücülere yük oluyor. Artık bu kadar artış istemiyoruz. Ülkemizde bazı yerlerde gaz, bazı yerlerde ise petrol üretilmektedir. İndirim beklerken hep artış alıyoruz. Biz de bunlardan şikayetçiyiz. Akaryakıt zamlarında bir miktar indirim istiyoruz. Eskiden neredeyse 1000 lira, 1500 lira alıyordum, şimdi arabayı bile kullanmak istemiyorum. Kontağı açmaya korkuyorum. Kontağı her çevirdiğimizde yakıt bitmiyor. Bunun şarj cihazı, lastikleri ve aşınma ve yıpranması var. Bunlar aynı zamanda ek bir maliyettir. Harcamalar arttı. Akaryakıt zamları aslında taksi şoförleri, otobüs şoförleri, minibüs şoförleri, özel şirketler ve bireyler için birçok durumda yük oluyor. Akaryakıt fiyatlarının arttırılmasıyla ekonomi her zaman iyileştirilemez. “Akaryakıt fiyatları arttığında aslında tüm ürünlerde artış oluyor ve bu da bizi zor durumda bırakıyor.”

“Fuel Oil’i Açıklıyoruz, DOĞALGAZI AÇIKLIYORUZ AMA ARTIŞ HALA GELİYOR”

Özcan Yağcı:

“Allah bize daha fazlasını versin diyorum. Biz her şeyi hak ediyoruz. O yüzden artışa üzülmüyorum, aksine mutluyum. İster 70 lira, 80 lira, 90 lira olsun. Akaryakıt çıkarıyoruz, biz çıkarıyoruz.” Doğal gaz çıkarıyoruz ama artış hala geliyor.”

“TEMEL FİKİR GİBİ HER ZAMAN 200 LİRA ALIYORUM”

Ayla Rona:

“Artış var ama benim için fark etmiyor. Ben hep 200 lira alıyorum. Temel paragraf gibi. Bu artışlar gerçekten üzücü. Yaşanacak bir şey değil. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sadece dizel değil.” yakıt, her şey artıyor. Kontağı açtığımda korkmuyorum. Arabamı pek kullanmıyorum.” . Emekliyim. Bir arkadaşıma gittiğimde veya bir şey olduğunda kullanıyorum. Her şey değerli hale geldi. Çocuklarımızın yardımıyla geçiniyoruz. İki çocuğum var, onlar olmasaydı huzurevinde olurdum. Önce 50 liraya akaryakıt alıyordum, sonra 100 lira alıyordum, sonra 200 lira, şimdi 400 lira alıyorum. “

“MİLLET KAN AĞLIYOR”

Turgut Sarıkaya:

“Eh, yetmedi. Çünkü insanlar ağlıyor. Ben bile arabamla dolaşamıyorum. Biliyorsunuz bunu yapınca her şey daha da artıyor. Kontağı çevirmeye korkuyorum. Gitmek zorundasın.” gidiş-dönüş çok fazla mazot yakıyor. Bu hem çalışanlar hem de işe gidenler için bir sorun.”

“DURUM KÖTÜ”

Recep Kul:

“Ülkenin kuralları belli. Vatandaş geçimini sağlayamıyor. Bir depo ancak 1.500 liraya doldurulabiliyor. Durum kötü. Asgari ücret açlık sınırının altında. Her gün arabanızla dışarı çıkamıyorsunuz. Biz sadece gidiyoruz. Haftada bir dışarı çıkıyordum. Eskiden alışverişe gittiğimde her gün arabayı kullanırdım ama şimdi hafta sonları.” “Bir gün dışarı çıkabiliyorum. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaya çalışıyoruz. Haftada bir depo kullanırken ayda iki depo kullanıyorum. Bunu yarı yarıya azalttık.”

“Daha önce depoyu 300 TL’ye dolduruyordum, şimdi 2 bin TL’ye dolduruyorum”

Bir başka vatandaş ise şunları söyledi:

“Akaryakıt fiyatlarındaki artış yüzde 20’lik artış olarak her şeye yansıyor. Özellikle üretici ve sanayici açısından sıkıntı. Bu ülkede üretici aslında şu anda en alt seviyede. Eğer bir tarafın taraftarıysanız, rahat yaşarsın ama değilsen, üreticiysen, işçiysen, emekçiysen zaten alıştık bu zamlara, şu anda 500 TL’lik akaryakıt aldım, daha önce geliyorduk, diyorduk. ‘Depoyu doldurun’, depo 300 TL’ye dolduruldu. Yani 2 yıldır olmadı bu olay. Önce 300 TL’ydi, şimdi 2 bin TL. Her petrol deposu 300 TL’ye dolduruluyor.” bulduk diyorlar, yüzde 100 artış yazıyoruz. Eğer bulduklarını söylerlerse bir şey var demektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu