Haber

AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu: (1)

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halk tarafından cumhurbaşkanı seçilmesinin yıl dönümüyle ilgili olarak, “9 yıl önce bugün, vesayet düzeninin kaldırılması noktasında çok daha yüksek bir aşamaya gelinmiştir.” söz konusu.

Çelik, Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde şehit olan askerlere Allah’tan rahmet dileyen Çelik, askerlerin ailelerine ve millete başsağlığı diledi.

Bugünün Türk demokrasisi ve AK Parti tarihi açısından önemli bir gün olduğunu belirten Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğrudan halk oylamasıyla cumhurbaşkanı seçilmesinin 9. yılında olduklarını hatırlattı.

Erdoğan’ın başbakanlık görevinden sonra cumhurbaşkanı seçilmesinin AK Parti tarihinde tarihi bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bu süreç, siyasi hayatında yasaklara, engellere, görünür ve görünmez siyasi suikastlara göğüs geren Cumhurbaşkanımızın, milletimizin desteğiyle, sadece milletimize ve milletimize güvenerek yürüdüğü yolda demokrasi mücadelesinin taçlandırılması anlamına gelmektedir. Milletten başka kimsenin sözüne itibar etmemek, 9 yıl önce bugün vesayet düzeninin kaldırılması bakımından çok daha ileri bir aşamaya geldi.”

“Milletimiz onu hiç yalnız bırakmadı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emanete sonuna kadar sahip çıktığını, milletin verdiği emaneti taşımak için var gücüyle çabaladığını ve bunu başarıyla taşıdığını tüm dünyanın kabul ettiğini belirten Çelik, birçok tarihi olayda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sandığını dile getirdi. milletin hak ve menfaatlerini, geleceğini, bedelini, riskini, tehlike ne olursa olsun emaneti korumaya devam ettiğinin görüldüğünü ifade etti.

Çelik, “Şüphesiz Cumhurbaşkanımız milletimizin iradesini ve güvenini var gücüyle korurken, verdiği her takviye ile onu hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır. Bu vesileyle AK Parti Genel Merkezinde Cumhurbaşkanımıza ve Cumhurbaşkanımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Millete ve devlete hizmet yolundaki üstün başarılarının bir kez daha devam etmesi Allah’ın millet için harcadığı zamanı sağlık ve sıhhat içinde eylesin, kendisini milletimiz ve devletimiz için yeni ufuklara kavuştursun.” dedi.

BM Sıfır Atık Danışma Kurulu önerisi

Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın girişimiyle Türkiye’nin “sıfır atık” girişiminde yeni aşamalara gelindiğini belirtti.

Emine Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin özel konuğu olarak BM Genel Kurulu’na katıldığını ve o günün Uluslararası Sıfır Atık Günü olarak ilan edildiğini hatırlatan Çelik, daha sonra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yazılı bir açıklama yaptığını söyledi. ifade. BM Sıfır Atık Danışma Konseyi Başkanlığı teklif edilen Emine Erdoğan’ın kabulüyle bu mekanizmanın hayata geçirildiğini kaydetti.

BM Sıfır Atık Danışma Kurulu’nun ilk toplantısının online olarak yapıldığını anlatan Çelik, “BM Politika Genel Sekreteri ve BM Habitat İcra Direktörü’nün katılımıyla gerçekleşti. Burada geri dönüşüm oranı yüzde 13 olarak gerçekleşti. 5 yıl önce kısa sürede yüzde 27,2’ye çıktı.2022’de yüzde 30’a, 2035’te yüzde 65’e ulaşmak olan hedefimiz Sayın Hanım’dan bahsetmişti.

Bunun dünyadaki mevcut durum açısından çok daha büyük önem taşıdığını belirten Çelik, şöyle devam etti:

“İklimbilimciler, tüm yüzyılların en sıcak aylarından birini yaşadığımızı söylüyor. Bu, çevredeki dengesizliklerin doğrudan bir sonucu gibi görünüyor. Ancak çok daha rahatsız edici bir cümlenin dikkatimizi çektiğini söyleyen Guterres. küresel ısınmadan küresel kaynamaya’ diye konuştu.İnsanlığın bu tedirginliğini artıran çeşitli güçlü modüller ve diğer unsurlarda parçalanmaya devam etmesi, dünyanın karşı karşıya olduğu tehlikeyi açıkça gösteren bir tablo olarak karşımıza çıkıyor.

“Projenin diğer devletler tarafından örnek alındığını görüyoruz”

Çevreye yapılan her katkının, dünyanın ve doğanın cömertliği ile anında karşılığının verildiğine işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

“Bu nedenle Emine Erdoğan’ın girişimiyle hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi’nin diğer devletler tarafından örnek alındığını görüyoruz. Bu kapsamda 2026 yılına kadar bu konsey 3 yıl görev yapacak. Belediyelerimiz de iş birliği içinde destek verecek. Küresel bir girişim olması ve diğer devletlere örnek olması Türkiye’nin dünya çapında kabul görmüş bir girişimi olarak son derece değerli bir misyonunu sürdürmektedir.

(sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu