Ekonomi

ABD Yarı İletken Endüstrisi Derneği, Çin’e Yonga Satışlarında Kısıtlama Olmaması Çağrısında Bulundu

NEW YORK, 18 Temmuz (Xinhua) — ABD Yarı İletken Endüstrisi Derneği (SIA), Washington’u emtia yarı iletkenler için dünyanın en büyük ticari pazarı olan Çin’e çip satışlarında “daha fazla kısıtlamadan kaçınmaya” çağırdı.

SIA, “Ancak, aşırı derecede geniş, belirsiz ve bazen tek taraflı kısıtlamalar uygulamak için tekrarlanan adımlar, ABD yarı iletken endüstrisinin rekabet gücünün altını oymaya, tedarik zincirlerini kesintiye uğratmaya, önemli pazar belirsizliğine neden olmaya ve Çin’in sürekli artan misillemesine yol açtı” dedi. Pazartesi yazılı açıklama açılma riski var”

Mevcut ve potansiyel kısıtlamaların etkisini değerlendirmek için SIA, ABD yönetiminden endüstri ve uzmanları daha kapsamlı bir şekilde devreye sokana kadar daha fazla kısıtlama uygulamaktan kaçınmasını istedi.

Duyuru, Joe Biden yönetiminin ABD şirketlerinin Çinli çip üreticileriyle işbirliğini sınırlayarak Çin’in çip endüstrisini kısıtlamayı amaçlayan Ekim ayında yürürlüğe koyduğu kuralları güncellemeyi düşündüğü bir zamanda geldi.

ABD’nin en büyük yarı iletken şirketlerinin CEO’larının bu hafta ABD’li yetkililerle bir araya gelerek Çin’e yapılan ihracata yönelik olası yeni kısıtlamaları görüşeceği bildiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu