Haber

Ümraniye’de Metro İnşaatında İki Bina Çöktü

Ümraniye’de Göztepe-Ümraniye Metro hattının inşaat çalışmaları sırasında yolda meydana gelen çökme nedeniyle daha önce boşaltılan bitişikteki iki bina çöktü.

Metro inşaatı çalışması nedeniyle daha önce boşaltıldığı öğrenilen Elmalıkent İlçesi Seyrantepe Caddesi’nde birbirine bitişik biri 4, diğeri 3 katlı iki binanın önündeki yolda çökme meydana geldi.

Bunun üzerine olay yerine polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekipler, alanın çevresine güvenlik kordonu çekerek önlem aldı.

Yolda çökme nedeniyle hasar gören iki bina bir süre sonra yıkıldı.

Olay üzerine bölgeye AFAD, arama kurtarma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Ümraniye Belediyesi’nden ekipler sevk edildi.

Çökenin meydana geldiği caddede bulunan 5 bina daha güvenlik amacıyla boşaltıldı.

Boşaltılan bina sakinlerinin sokakta beklediği görüldü.

Binaların yıkılmasının ardından cadde araç trafiğine kapatılırken, bir süre sonra etrafı saclarla çevrilerek yaya trafiğine kapatıldı.

Olayın ardından enkaz alanında çalışmalarını sürdüren ekipler, yolun çöken kısmını temeli güçlendirmek için beton dökerek doldurdu.

Valilikten açıklama

Konuya ilişkin İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Göztepe-Ümraniye Metro hattında meydana gelen kısmi çökme nedeniyle Ümraniye Elmalıkent Mahallesi Seyrantepe Caddesi üzerinde bulunan biri 4 katlı, diğeri 3 katlı, kullanılmayan iki bina çöktü. Binada herhangi bir ölüm veya yaralanma yaşanmadı. Binaların boş olması nedeniyle olay yaşandı. Bina çevresinde gerekli güvenlik önlemleri alındı.”

İBB’den açıklama

İBB’den yapılan açıklamada, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı Kazım Karabekir istasyonunda kuyruk tüneli ile platform temasının birleşim noktasına 5 metre mesafede sızıntı meydana geldiği, çalışmaların durdurulduğu ve hem güvenlik açısından hem de güvenlik tedbirlerinin alındığı kaydedildi. kazı çalışmaları ve yer üstü.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kazı çalışmaları öncesinde güvenlik amacıyla 3 ay önce boşaltılan 6 daireli bina ile etkilenmesi muhtemel 2 bina daha boşaltıldı. İlgili altyapı kurumlarına bilgi verildi. 3 ay önce tüm çevre tedbirleri alınarak güvenlik amacıyla tahliye edilen bina, bu sabah çöktü. Alınan “Alınan önlemler sayesinde olaydan kimse etkilenmedi. İmhaya ilişkin tespit ve tedbir çalışmaları devam ediyor.”

“Bina kendiliğinden çöktü”

Çöken binaların karşısındaki bakkalı işleten ve olaya tanık olan Hüseyin Aslan, “Bağırış sesleri geldi. Dışarı çıktığımda binanın önündeki ağacın yıkıldığını gördüm. Metro çalışanları ve polis geldi” dedi. Biz beklerken bina kendiliğinden çöktü. Endişelendim. Bina 3-4 ay önce boşaltılmıştı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu