Ekonomi

Tutanaklar, Fed’in kademeli dezenflasyona olan inancını koruduğunu gösteriyor

Federal Rezerv yetkilileri, 30 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdikleri son politika toplantısında, enflasyonun beklenenden daha yavaş da olsa eninde sonunda %2’lik hedefe geri döneceğine dair inançlarının devam ettiğini ifade etti. Çarşamba günü açıklanan oturum tutanakları, yetkililerin son enflasyon verilerinden hayal kırıklığına uğramış olsalar da, orta vadede hedef orana geri dönüleceğini öngördüklerini gösterdi. Bununla birlikte, bu dezenflasyonist sürecin daha önce beklenenden daha uzun sürebileceğini kabul ettiler.

Merkez Bankası’nın mevcut politika duruşu, şu anda %5,25-%5,50 aralığında olan gösterge faiz oranını sabit tutmayı içeriyor. Bu karar, faiz oranlarında herhangi bir değişikliğin yapılmadığı üst üste altı toplantı ile uyumludur. Buna rağmen tutanaklar, bazı katılımcıların enflasyon risklerinin gerektirmesi halinde daha fazla faiz artırımı olasılığına açık olduğunu ortaya koymuştur.

Tartışmada ayrıca ekonominin gücüyle bağlantılı olarak mevcut para politikasının kısıtlayıcılık derecesi de ele alındı. Enflasyonun düşürülmesine yardımcı olmak için politikanın yeterince kısıtlayıcı olması gerektiğinden bu kritik bir husustur.

Nisan-Mayıs toplantısından bu yana, Federal Rezerv yetkilileri, piyasanın artık Eylül ayında başlayabileceğini beklediği yakın zamanda faiz indirimi olasılığını küçümsedi. Bununla birlikte, bu yılın başlarında beklenenden yüksek gelen enflasyon verilerinin %2’lik enflasyon hedefine yönelik trendde geçici bir sapma olabileceğini belirttiler.

Fed Başkanı Jerome Powell, 1 Mayıs’ta yaptığı basın toplantısında enflasyonun istenen düzeye inmesinin beklenenden daha uzun zaman alacağını ifade etmiştir. Son dönemde ortaya çıkan bazı göstergeler, daha yumuşak talep ve daha dengeli bir işgücü piyasası işaretleriyle birlikte enflasyonun yeniden gevşeyebileceğine işaret ediyor.

McDonald’s (NYSE:MCD) ve PepsiCo (NASDAQ:PEP) gibi tüketiciye yönelik şirketler, ABD’li tüketicileri etkileyen kalıcı gıda enflasyonu ve artan maliyetler nedeniyle zorluklar yaşadıklarını bildirdi. Target’ın büyüme müdürü Christina Hennington da bu görüşleri yineleyerek kısa vadeli büyüme konusunda temkinli olduklarını ve kısa vadede tüketici eğilimlerinin baskı altında kalmasını beklediklerini ifade etti.

Fed yetkilileri, faiz indirimlerini değerlendirmek için bir ön koşul olan enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye doğru ilerleyeceğine dair daha fazla güven kazanmanın daha fazla zaman gerektireceğini belirttiler. Fed Başkanı Christopher Waller Salı günü yaptığı açıklamada, para politikasının gevşetilmesini desteklemeden önce birkaç ay daha olumlu enflasyon verilerine ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu