Haber

Türkiye’den ABD ve Avrupa ülkelerine seyahat uyarısı

ABD, Almanya ve Fransa’nın Türkiye için yaptığı seyahat uyarısının ardından Dışişleri Bakanlığı da ABD ve Avrupa ülkeleri için seyahat uyarısı yayınladı.

Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan uyarıda, ABD’nin Memphis kentinde polis şiddetine maruz kalan Tire Nichols adlı kişinin hayatını kaybettiği ve ardından protesto gösterilerinin düzenlendiği belirtildi.

Uyarıda, “Öte yandan son dönemde ABD genelinde yabancı ve ırkçı nitelikte sözlü ve fiziki saldırıların olduğu gözlemlendi. Protestolar doğrultusunda ABD’de yaşayan veya ABD’ye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımız, bu ülke tedbirli olmalı, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelerden uzak durmalı, düşmanca ve ırkçı taciz ve saldırılar karşısında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında ve yakından izlemelerinde özellikle yarar var. yerel medya kuruluşları ve ABD güvenlik güçlerinin, Bakanlığımızın, Washington Büyükelçiliğimizin ve ABD Başkonsolosluklarının yapabileceği ek uyarı ve duyuruları takip etmek. .

‘Avrupa’da İslam karşıtı ve ırkçı gösteriler artıyor’

Avrupa için çıkarılan seyahat uyarısında, bazı Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı hareketlerin yanı sıra terör örgütüne bağlı grupların ülkemiz aleyhine propaganda gösterilerinde artış olduğu görülüyor. Bu gelişmeler, Avrupa’daki dini hoşgörüsüzlük ve nefretin tehlikeli boyutlarını yansıtıyor. Ayrıca Avrupa’da ırkçı ve ayrımcı akımların geldiği ızdırap verici seviyeyi de açıkça ortaya koymaktadır.

Protestoların düzenlendiği ülkelerde bulunan veya seyahat etmeyi planlayanların dikkatli olması istenen uyarıda şu ifadelere yer verildi:

“Bu tür eylemlerin olduğu ülkelerde yaşayan veya bu ülkelere seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın dikkatli olmaları, gösterilerin ağırlaşabileceği alanlardan uzak durmaları, olası yabancı düşmanı ve ırkçı taciz ve saldırılar karşısında soğukkanlı davranmaları, yerel güvenlik güçlerine başvurmaları, yerel medyayı ve yayın kuruluşlarını da yakından takip ediyoruz” dedi. Özellikle ilgili ülkelerin güvenlik güçlerinin ve Bakanlığımızın, ülkelerdeki Büyükelçilik ve Konsolosluklarımızın yapabilecekleri ek uyarı ve duyuruları takip etmelerinde yarar vardır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu