Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop: Türkiye için en uygun hükümet sistemi başkanlık sistemidir.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, üniversite öğrencileriyle kahvaltı programına geldi.

Üsküdar Valide Sultan Gemisi’nde düzenlenen programa AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz da katıldı.

Meclis Başkanı Şentop, burada gençlerle hem kahvaltı yaptı hem de Boğaz turu yaptı.

Öğrencilik yıllarını anlatan Şentop, gençlere öğütler verdi. “Büyük Türkiye idealine inanmanızı, Türkiye için güvenmenizi ve çalışmanızı öneririm. İstanbul başlı başına bir üniversitedir. Öğrencilik yıllarında bu fırsatı değerlendirmenizi öneririm.”dedi.

“Başkanlık sistemi bugün hala yeni bir konuymuş gibi tartışılıyor”

Siyasete atılmadan önce üniversitede akademisyen olarak görev aldığını hatırlatan Şentop, öğrencilik yıllarında hukuk dergisi çıkardıklarını belirterek, şunları söyledi:

Bu dergide Türkiye’nin sorunlarını tartışıyorduk. Kapağın konusu başkanlık sistemiydi. 1988. Başkanlık sistemi bugün de yeni bir meseleymiş gibi tartışılıyor… 3-5 yıllık bir mesele gibi algılanıyor. Ancak, o kadar değil. 1988 yılında bu konuyu ele almıştık. O dönem bir partinin il başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan da ondan görüş aldı. Türkiye için en uygun hükümet sisteminin başkanlık sistemi olduğunu da söylüyor.

“Türkiye’nin dünyanın en güçlü 5 ülkesi listesinde yer aldığını görüyoruz”

Şentop, gençlere gelecek döneme kendilerini hazırlamaları tavsiyesinde de bulunarak şu tavsiyelerde bulundu:

Türkiye’nin geleceğe hazırlanması, gençlerin yetiştirilmesi ve yetiştirilmesi ile de ilgili bir konudur. Geleceğe yönelik yapılan tüm projeksiyonlarda, dünyada güçlü, etkili, bölgesel ve küresel olabilecek 3-5 ülke sayıldığında Türkiye’nin mutlaka bunun bir parçası olduğunu görüyoruz. nedenlerinden biri de nüfustur. Nitekim Türkiye’nin nüfusu kendi bölgesinden, dünyadan, bereketli bir nüfustur. Şu anda Türkiye’nin nüfusu 85 milyon. Bu bir nüfus nimetidir. Tarihteki nüfus hareketliliği, ülkelerin geleceği hakkında açıklamalar yapmamızı sağlar. Bir coğrafyada nüfus merhameti varsa, nüfus artışı varsa o ülkenin geleceği için olumlu gelişmeleri analiz edip orada belirtebilirsiniz.

“Ülkenize güvenmek en önemli pusulanız olmalı”

“Ülkelerin istikametine ve hedeflerine yön veren tarihsel arka planıdır”Bunu söyleyen Şentop, şöyle devam etti:

Her ülkenin bir tarihi yoktur, yaşanmışlıkları vardır. Tarihte yaşananlar bir birlik ise, birlik içinde bir manadan bahsediyorsa ancak tarih diyebiliriz. Birçok ülkenin geçmişi vardır, tarihi yoktur ama Türkiye’nin büyük tarihi, bugünü ve geleceği için de belirleyici bir yön vermektedir. Türkiye’ye güvenmek, Türkiye’nin geleceğine güvenmek önemlidir. Bu senin en önemli pusulan olmalı. Ülkene güvenen Türkiye, Türkiye’nin geleceğine güvenen. Sizlerin emekleri ve çalışmaları ile Türkiye inşallah çok daha güzel günlere ulaşacaktır.

“Asıl hedefimiz milletin değerleri ile devletin değerlerini bütünleştirmekti”

Şentop konuşmasını şöyle tamamladı:

haberortahisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu