Teknoloji

Starlink duyurdu: 10 Gbps hızında fiber uzay interneti

Elon Musk tarafından sahip olunan SpaceX Şirket, dünyanın erişilemeyen her noktasına götürme projesi kapsamında yeni Starlink uydularını fırlatmaya devam ediyor.

SpaceX’in alçak dünya yörüngesine 12 bin Starlink uydusu yerleştirme izni bulunuyor ve buna ek olarak yaklaşık 30 bin uydu için de izin başvurusunda bulunuldu.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda gelecekte yörüngedeki Starlink uydularının sayısının hızla artacağını söyleyebiliriz.

uzaydan fiber internet

SpaceX, uzaydan fiber benzeri internet performansı sağlayacağını iddia ettiği Community Gateway adlı yeni bir programı duyurdu.

Starlink Community Gateway tam olarak bireyleri hedef almıyor; daha ziyade uzak bölgelere yüksek hızlı geniş bant getirmenin yollarını arayan internet şirketlerini hedef alıyor.

Fiyatı dudak uçuklatıyor

Programa katılmak için 1,25 milyon dolar ödemek gerekiyor. Ayrıca gigabit internet başına aylık 75 bin dolar ek ödeme talep ediliyor.

Saniyede 10 gigabite kadar indirme hızına ve saniyede 10 gigabite kadar yükleme hızına sahip olmak isteyen şirketlerin ayda 750 bin dolar ödemesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu