Silah

Polonya’dan Rusya’ya ‘nükleer’ rest: Hazırız

Rusya Devlet Başkanı Putin’in 2021’in Şubat ayında verdiği emir ile başlayan Rusya-Ukrayna savaşı Moskova’nın istediği yönde ilerlemiyor.

DÜNYA GÜNDEMİNE OTURACAK HABER GELDİ

İki tarafın da kesin zafere ulaşamadığı savaş son sürat devam ederken NATO üyesi ve Ukrayna’nın sadık bir destekçisi olan Polonya’dan dünyanın gündemine birinci sıradan girecek bir haber geldi.

‘NÜKLEER SİLAHLARA EV SAHİPLİĞİ YAPARIZ!’

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, bugün yayınlanan bir röportajda, Rusya’nın Belarus ve Kaliningrad’daki silahlarını güçlendirmesi karşısında NATO’nun silahları konuşlandırmaya karar vermesi halinde Polonya’nın nükleer silahlara ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Fakt gazetesi tarafından yayınlanan bir röportajda Duda şu ifadelere yer verdi;

‘Müttefiklerimiz, NATO’nun doğu kanadını güçlendirmek için nükleer paylaşımın bir parçası olarak topraklarımızda nükleer silah konuşlandırmaya karar verirse, bunu yapmaya hazırız.’

‘GÖRÜŞMELERDE DURUMUMUZU ANLATTIM’

Duda, Polonya ile ABD arasındaki nükleer iş birliğine ilişkin görüşmelerin “bir süredir” devam ettiğini söyledi.

Duda, ‘Bunun hakkında zaten birkaç kez konuştum. İtiraf etmeliyim ki, bu konu sorulduğunda hazır olduğumuzu beyan ettim’ dedi.

‘NÜKLEER REST’

‘Rusya, Kaliningrad’ı giderek militarize ediyor. Son zamanlarda nükleer silahlarını Belarus’a kaydırıyor’ diyen Duda’nın bu çıkışı dünya basını tarafından ‘nükleer rest’ olarak yorumlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu