Haber

Papa Francis’ten İstanbul’a ilişkin açıklama

İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki İtalyan Santa Maria Latin Katolik Kilisesi’ne bu sabah pazar ayininde iki kişi saldırdı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın sosyal paylaşım platformu X’ten yaptığı açıklamaya göre, maskeli iki kişinin düzenlediği saldırıda bir vatandaş hayatını kaybetti.

Bakan Yerlikaya, saldırının yerel saatle 11.40 sıralarında gerçekleştirildiğini, Sarıyer Büyükdere İlçesi’ndeki törene katılmak üzere orada bulunan CT’nin hayatını kaybettiğini açıkladı.

“Bu alçak saldırıyı kınıyoruz” diye yazan Bakan, konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığını ve saldırganların yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldığını duyurdu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını ve olaya ışık tutmak üzere bir başsavcı yardımcısı ve iki cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini belirtti.

Tunç, “Saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin tespit ve yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Soruşturma çok yönlü ve titizlikle yürütülüyor.”

Papa Francis’ten İstanbul’daki saldırıya ilişkin açıklama

İstanbul’daki saldırıyla ilgili Papa Francis’ten de açıklama geldi. Bugün Vatikan’ın Aziz Petrus Meydanı’nda düzenlenen öğle ayininde konuşan Papa Francis, saldırı mağdurlarıyla dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Papa, “İstanbul’daki Santa Maria Kilisesi cemaatine çok yakınım. Pazar ayininde bir kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı saldırı yaşandı.”

İmamoğlu saldırıyı kınadı

Saldırıya ilişkin açıklama İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan geldi. İmamoğlu, yaptığı açıklamada “Vermeyeceğiz” dedi.

DW/ETO,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu