Yaşam

Özyeğin Üniversitesi, Co-Art Co-Act Projesiyle Küresel Sorunlar için Eylem Çağrısında Bulunuyor

Özyeğin Üniversitesi, ‘Küresel Sorunların Çözümü için Sanat Ne Yapabilir?’ sorusu ile hayat bulan ve 17 BM Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’na (SKA) vurgu yapan Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act seçkisiyle 17. İstanbul Bienali paralel aktiflikleri ortasında yer alıyor. Bu yıl platformdaki tek üniversite olan Özyeğin Üniversitesi, bu seçkiyle genç sanatkarların yapıtlarını SKA’lar ile ilişkilendirerek toplumsal, çevresel ve ekonomik hususları kaygı eden sanatseverlerle buluşturuyor ve toplumu harekete geçmeye davet ediyor.

Türkiye’nin yenilikçi araştırma üniversitesi Özyeğin Üniversitesi, 17. İstanbul Bienali paralel aktifliklerine Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act seçkisiyle katılıyor ve böylelikle sürdürülebilirlik alanında farkındalık yaratmayı hedefliyor. Sanatın gücüyle aksiyona geçmeyi teşvik eden seçki, 17 BM Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’na dair bir diyalog ve paylaşım alanı yaratıyor. Bu seçki ile Özyeğin Üniversitesi, Bienal paralel etkinliklerindeki tek üniversite olarak, iklim krizi başta olmak üzere ‘küresel sorunların çözümü için değişim, değişim için eylem’ davetinde bulunuyor.

Yükseköğretim kurumlarının sürdürülebilir bir dünya için taşıdığı gücün ve sorumluluğun şuuruyla ‘Yaklaş’ oluşumunu hayata geçirdiklerine değinen Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk; “Bölgesel ekonomik büyümenin itici gücü olarak stratejik bir pozisyona sahip olan üniversitelerin, nicel bir büyümeden çok nitelikli ve sürdürülebilir kalkınmayı önceliklendirmeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda, Özyeğin Üniversitesi olarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı tüm eğitim, araştırma, topluma katkı ve yerleşke faaliyetlerimizin merkezine aldık ve hem UN Küresel Compact hem de UN PRME imzacısı olarak güçlü bir taahhütle ilerliyoruz. Yerleşkemizin LEED sertifikalı binalarından Sıfır Atık siyasetimiz üzere davranışlarımızı şekillendiren hayat biçimimize, eğitimlerin içeriğinden araştırma konularımıza kadar beşere yakışır bir dünya için hem kişisel hem de kolektif bir dönüşümde etkin rol almayı önemsiyoruz. Bu çalışmalarımıza bir örnek olan ‘Yaklaş’, esaslı bir dönüşüm gayesiyle fikir serisi olarak başlattığımız, Üniversitemizin transdisipliner çalışma kültürünü yansıtan ve dört yıldır farklı açılımlarla çeşitlenerek devam eden bir oluşum. Bu serinin üçüncü açılımı olan Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act ile de global meselelere sanatın sunabileceklerinin keşfi ve farkındalığı için sıra dışı bir tecrübe alanı sunuyoruz. Sanatın global meselelerin tahlili için potansiyeline odaklanarak, üniversite sanat koleksiyonundaki (UNIART) yapıtların yer aldığı bu özgün sergiyi paneller ve çok disiplinli sanat atölyeleri ile destekleyerek herkesi sürdürülebilirlik seyahatinin bir kesimi olmaya davet ediyoruz” dedi.

Sürdürülebilirlik için Sanat: Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act

Sürdürülebilirlik alanında akademik çalışmalarının yanı sıra hareketleri, toplumsal yatırımları ve iş birlikleriyle tahlilin bir modülü olmayı hedefleyen Özyeğin Üniversitesi, Dr. Hasret Bahadır, Okan Pala, Tabiat Çakmakçı, Ceyda Tahan, Barış Çakmakçı ve Sena Özgürcan’dan oluşan yaklaş grubu tarafından kurate edilen, Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act projesi ile bu hususa yaratıcı ve yenilikçi bir bakış açısı kazandırıyor. Sürdürülebilirliği sanat aracılığıyla kolektif bir biçimde tartışarak ve üreterek tekrar ele alan ve insanları tahlilin bir modülü olmaya davet eden seçkide, 16 eser yer alıyor ve UNDP de bir yapıtla projeye katkı sunuyor. Multidisipliner ve kolektif bir ortamda harekete geçmeyi temsil eden projenin bütünü ise SKA 17’yi tanımlıyor.

Başta Özyeğin Üniversitesi koleksiyonundan olmak üzere genç sanatkarların yapıtlarına yük verilen seçki, Bienal boyunca ve akabinde Ocak 2023’e kadar üniversitenin Çekmeköy’deki Kampüsü’nde ziyarete açık olacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu