Teknoloji

Microsoft çok sayıda çalışanını işten çıkarma yolunda ilerliyor

ABD merkezli teknoloji kafalarından Microsoft, çalışan sayısının yaklaşık yüzde 5’ini işten çıkarma yoluna gittiğini açıkladı.

Teknik işten çıkarmalar artıyor. Bu iddiaya adım atan devlerden biri olan ABD merkezli Microsoft, çalışanlarının yüzde 5’e yakınını işten çıkarmayı planladığını açıkladı. İngiliz Sky News’in haberine göre 220 binden fazla çalışanı bulunan Microsoft’un iş gücünü yüzde 5’e yakın azaltma planı var, bu da 11 bine yakın çalışanın işten çıkarılması anlamına geliyor.

Microsoft çok sayıda çalışanını işten çıkaracak

Ayrıca Bloomberg’in haberine baktığımızda bu konuda yakın kaynaklardan gelen habere göre 18 Ocak’ta bazı mühendislik birimlerinde işten çıkarma yoluna gidilmesinin planlandığı görülüyor.

Öte yandan analistler, şirketin 2017 mali yılından bu zamana kadarki en yavaş gelir büyümesini beklerken, Microsoft’un geçen yılın Ekim-Aralık devir bilançosunu 24 Ocak’ta açıklaması bekleniyor.

Teknoloji departmanındaki işten çıkarmalar artma yolunda

Teknoloji branşındaki telaşın nedeni yüksek enflasyon ortamı ve olası durgunluk iken, geçtiğimiz yıla baktığımızda başta ABD olmak üzere birçok teknoloji şirketinin binlerce çalışanını işten çıkardığı veya yeni işe alımlar yaptığı görüldü. Bu kararı alan şirketler arasında bölümün devleri olan Amazon ve Meta da dikkat çekti.

Son olarak ABD merkezli bulut tabanlı bir yazılım şirketi olan Salesforce, iş gücünde %10’luk bir azalma olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu