Ekonomi

Kadın kooperatifleri bir araya gelerek e-ticaret platformu kurdu

Kastamonu, Çankırı ve Sinop’taki kadın kooperatiflerinin oluşturduğu birlik, ürünlerini e-ticaret platformu üzerinden satacak.

Kastamonu, Çankırı ve Sinop’taki 7 kadın kooperatifi bir araya gelerek 27 Ekim 2022’de SS Güçlüm Eeğim Kadın Girişim Üretim ve İş Kooperatifleri Birliği’ni kurdu.

Birlik, teknik destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, markalaşma ve kurumsallaşma alanlarında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından desteklendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Toplumsal Kalkınmayı Destekleme Programından makine, teçhizat ve analiz desteği alan birlik, Ticaret Bakanlığının KOOPDES Programı sayesinde makine ve teçhizatını tamamladı.

Birlik daha sonra KUZKA’nın desteğiyle “www.gucumemegim.com” adı altında bir e-ticaret sitesi oluşturdu.

Kadın kooperatifleri ilk aşamada platform üzerinden yerel el sanatları, litografi, dokuma, tel kırma, keten dokuma, deri ürünleri ve gıda ürünlerinin satışını gerçekleştirecek.

Kastamonu Valisi Meftun Kısalı, sitenin tanıtımı amacıyla KUZKA Toplantı Salonu’nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, kadın kooperatiflerinin çok güzel çalışmalar yaptığını söyledi.

Kadınlara hak ettikleri fırsatı verdiklerini belirten Parti, “Bu fırsat verildiğinde kadınlarımız hayal edebileceğimizin ötesinde ürünler yaratıyor. Ürünlerin internet üzerinden satışının yapılacağı site kadınlarımıza çok ciddi bir katkı sağlayacak. Başta KUZKA olmak üzere kooperatiflerimize ve kadınlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç de birliğin kadın kooperatiflerini tek çatı altında toplamak amacıyla kurulduğunu anlattı.

Kurulduklarında Türkiye’deki 4’üncü kadın kooperatifleri birliği olduklarını belirten Genç, “Ülkemizde kadın kooperatiflerinin 8 birliği faaliyet gösteriyor. Bu sayı 7’yi aştığı için birlikler kendi içlerinde birleşme fırsatı buldu ve bir merkez birliği oluşturacağız. Biz bu birliği kurduk ama gelecek de bu birliğe bağlı olacaktır.” “Kadın kooperatiflerine çeşitli yönlerden fayda üretmesi gerekiyor. Bunun ilk ayağı e-ticaret sitesiydi.” dedi.

E-ticaret sitesinde 14 kadın kooperatifinin ürünlerinin bulunduğunu belirten Genç, diğer kooperatiflerin de ürünlerini burada satabileceğini kaydetti.

SS Benim Gücüm Emeğimdir Kadın Girişimi Üretim ve İş Kooperatifleri Birliği Başkanı Serpil Durgut, kendilerine destek verenlere teşekkür ederek, “Kadınlar olarak ‘Kadın’ vizyonuyla çıktığımız bu yolda daha fazla kadını desteklemek ve güçlendirmek için bir araya geldik. güç onların emeğinden gelir’. Birlikte olursak cesuruz. Birlikte.” “Öyleysek ileriye gideriz. Gücünüzün bizim çabamızdan ve birliğimizden geldiğinin bilincindeyiz.” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılara plaket ve hediyeler verildi.

Programa Sinop Valisi Mustafa Özarslan, Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve kadın kooperatifi üyeleri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu