Haber

İzmir Ticaret Borsası Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı yapıldı

İzmir Ticaret Borsası Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.

İzmir Ticaret Borsası İdare Heyeti Lideri Işınsu Kestelli, toplantıda yaptığı konuşmada, 15 Ekim 2022’nin dünya için önemli bir gün olduğunu belirterek, dünya nüfusunun sessiz sedasız 8 milyar nüfus sınırını aştığını ve bu artışın ağırlıklı olarak alt, orta ve düşük gelir seviyesi ülkelerden kaynaklandığını söyledi.

Kestelli, kuzeyde Ukrayna- Rusya savaşı, güneydoğuda İran’da yaşanan özgürlük arayışları, Irak ve Suriye’deki belirsizliğin, Doğu ile Batı arasında bir köprü gibi uzanan Türkiye’yi bir mülteci koridoruna dönüştürdüğünü savundu.

Sorunların tahlilinde uzun vadeli planlamalar için iş dünyasının hem iktidardan hem de muhalefet partilerinden Haziran 2023 sonrasında yapılacakları duymak istediğini tabir eden Kestelli, “Herkes önünü görebilmeyi istek ediyor. Süratle artan dünya nüfusunun alt değil, üst gelir kümesinde yer alabilmek için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında âlâ yetişmiş jenerasyonlara gereksinim var. Bunun için eğitim sisteminin, büyümenin kısıtlı değil kaldıracı olacağı formüller üretmeliyiz. İhracatta rekabetçi olabilmek için yerli kaynaklarla daha çok, daha süratli ve daha nitelikli üretim yapmanın yollarını bulabilmeliyiz. Hepsinden kıymetlisi ortak akılla tahlil arayabilmeliyiz.” dedi.

Kastelle, kasımda “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Uğraş Günü ” kapsamında faaliyetler düzenlediklerini anlattı.

Kadına yönelik şiddete dikkati çekmek için toplantıya katılanlar turuncu fular taktı.

Kestelli, İzmir Ticaret Borsası Laboratuvar, Ar-Ge ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş’nin (İZLADAŞ) İzmir merkez, Selçuk, Şanlıurfa ve Söke olmak üzere 4 farklı lokasyonda lisanslı depolara yetki sınıflandırıcı hizmet verdiğini sözlerine ekledi.

Kestelli, İstanbul İstiklal Caddesi’nde ve Gaziantep’te yapılan saldırıları kınadı, Düzce’de yaşanan 5.9 şiddetindeki zelzeleden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu ve 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Toplantıda Kadir Has Üniversitesi Milletlerarası Alakalar Kısmı Öğretim Vazifelisi Soli Özel ile Borsa Mali Danışmanı ve Eski Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım sunum gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu