Haber

İstanbul’u böyle geçti! Rus savaş gemisi battı

    HABER7

  24 Şubat 2022 Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal etmesiyle başlayan Rusya-Ukrayna savaşı devam ediyor. Ukrayna, ABD ve Batı Rusya’nın desteğiyle Rusya’ya direnmeye çalışırken her iki taraf da ağır kayıplar veriyor. Rusya en son 2015 yılında Türkiye üzerinden geçerken gündeme gelen savaş gemisini kaybetmişti.

RUS ÇIKARMA GEMİSİ BATILDI

Ukrayna silahlı kuvvetleri büyüktür Rus amfibi gemisi Caesar Kunikov Geminin Rusya’nın işgal ettiği Kırım açıklarında battığını duyurdu. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetleriile Milli Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü Birimleriİşbirliği ile Rusya’nın Karadeniz Filosunun en büyük çıkarma gemisi “Sezar Kunikov”Unun telef olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada, gemi batmadan önce sol tarafta ciddi delikler açıldığı ve baskının Ukrayna Gizli Servisi tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. ‘Grup 13’özel kuvvetler tarafından MAGURA” V5Model insansız hava araçlarıyla yapıldığı vurgulandı.

İSTANBUL BOĞAZI’NDAN FÜZE İLE GEÇTİ

Rusya’dan Sezar KunikovRus savaş gemisinin batırılmasına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, 2015 yılındaTürkiye’ye geçiş sırasında gündeme geldiği ortaya çıktı. Sezar Kunikovçıkarma gemisi, 6 Aralık 2015 Boğaz’dan geçişi sırasında dikkat çekici anlar yaşandı. Gemideki bir askerin, Boğaz’dan geçerken güvertede karadan havaya füzeyle poz vermesi gündem konusu oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu