Haber

İngiltere’den Rus ordu komutanları ve İranlı işadamlarına yeni yaptırım kararı

İngiltere, saldırılarda kullanılan insansız hava araçlarının üretimi ve tedarikinde yer alan İranlı işadamlarının yanı sıra Ukrayna’ya yönelik füze saldırılarıyla bağlantılı 12 Rus askeri komutanına yaptırım uygulayacak.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran’ın ABD’nin açıklamalarına atıfta bulunarak Rusya’ya yüzlerce insansız hava aracı göndererek Rusya’nın en büyük askeri destekçilerinden biri haline geldiği ve İran yapımı insansız hava araçlarının (İHA) merkezi rol oynadığı belirtildi. sivillere yönelik saldırılar.

Açıklamada, Ukrayna’ya yönelik saldırılarda kullanılan insansız hava araçlarının üretimi ve/veya tedarikinde yer alan İranlı işadamları ve bir askeri yetkiliye yaptırım uygulanacağı kaydedildi.

Öte yandan, yeni İngiliz yaptırımlarının Ukrayna sivil altyapısına yönelik saldırıların ardından Rus ordusundaki 12 komutanı hedef aldığı belirtildi.

Açıklamada yaptırım uygulanacak isimlerin İngiltere’deki mal varlıklarının dondurulacağı ve bu kişilere seyahat yasağı uygulanacağı vurgulandı.

“İran rejimi çaresizce hayatta kalmak için Putin’le kirli anlaşmalar yapıyor”

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly’nin değerlendirmelerine de yer verilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Rus güçlerinin Ukrayna’daki şehirlere ve saf sivillere yönelik hesaplı saldırıları cevapsız kalmayacak. İran rejimi, kendi halkından gelen güçlü değişim çağrıları karşısında giderek daha yalnızlaşıyor ve umutsuz bir hayatta kalma çabası içinde. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ile kirli anlaşmalar yapıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu