Haber

İmza yarışının son saatleri! Doğu Perinçek’in adaylığı mucize oldu

Seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı olmak isteyenlerin imza toplama süreci bugün saat 20.00’de sona eriyor.

İNCE VE SİNAN OĞAN 100 BİN BARAJI GEÇTİ

Şu ana kadar iki isim 100 bin barajını geçti. Vatan Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce 112 bin, ATA İttifakı adayı Sinan Ogan ise 109 bin imza topladı.

ERBAKAN ADAYLIĞINDAN ÇEKİLMESİ

Cumhur İttifakı’na katılarak yarıştan ayrılan Yeniden Servet Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın topladığı imza sayısı 69 bin oldu.

13.30 prestijde adayların topladığı imzalar şöyle:

DOĞU PERİNÇEK HAVLU ATMAYA YAKIN

25 bin imzayı geçen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, belirlenen süre sonunda 100 bin imzaya ulaşamazsa cumhurbaşkanlığı seçimine 4 aday katılacak.

ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞI ONAYLANDI

Parti gruplarının aldığı kararla aday gösterilen Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başvuruları da geçen hafta YSK tarafından onaylandı.

100K İMZA TABANI NEDİR?

Anayasanın 101. maddesine göre; Siyasi parti kümeleri, son genel seçimlerde tek başına veya birlikte toplam geçerli oyların en az yüzde 5’ini almış siyasi partiler ve en az 100 bin seçmen cumhurbaşkanlığına aday gösterebiliyor.

İLÇE SEÇİM KURULLARINA İMZA

Vatandaşlar kimlik belgeleri ile ilçe seçim kurullarına giderek aday olarak görmek istedikleri isimleri imzalayabilirler. Bu işlem internet üzerinden elektronik imza ile yapılmamaktadır.

İMZA SAYISINA GÖRE PARA İADESİ

100 bin seçmenin aday gösterdiği kişiye başvurusu üzerine ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek. Adaylık için yeterli imzaya ulaşamayanların yatırdıkları bedel Hazineye gelir kaydedilecek.

TEK ADAY İÇİN İMZA

Seçmenler, YSK’nın ilanında belirtilen adaylardan biri için bir defaya mahsus olmak üzere teklif verebilecek.

SON LİSTE AY SONU

Kesin cumhurbaşkanı aday listesi 31 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak ve cumhurbaşkanlığı seçimi propaganda döngüsü başlayacak.

egirdirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu