Ekonomi

GastroAntalya, gastronomi dünyasının profesyonellerini buluşturdu

Antalya’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Gastronomi ve Mutfak Yıldızları Buluşması 2022 (GastroAntalya) 29 ülkeden gastronomi profesyonellerinin katılımıyla başladı.

Akdeniz Şefler Kulübü Derneği önderliğinde Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Kilit Grubu’nun takviyeleriyle Cam Piramit’te “Susam” temasıyla organize edilen GastroAntalya’da, şef, heyet ve yarışmacılar bir ortaya geldi.

Programa, gastronomi kesiminde eser, hizmet üreten firmalar, turizm kesiminin yiyecek ve içecek, satın alma departman yöneticileri, profesyonel şefler, gurmeler de katıldı.

Çalıştaylar, sunumlar, stantlarla karşılıklı görüşmelerin yapıldığı etkinlikteki çeşitli yarışlarda 500’ün üzerinde şef ve şef adayları hünerlerini sergiliyor. Jürilerin değerlendirmeleri sonucunda dereceye girenler belirlenecek.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, açılışta, gastronominin özellikle salgından sonra önem kazandığını söyledi.

Türkiye’nin birçok vilayetinde gastronomiyle ilgili aktifliklerin düzenlendiğini vurgulayan Çorabatır, şunları kaydetti:

“Konaklama sektörünün temsilcisi olarak Türkiye turizminde gastronominin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Trendler sürekli değişiyor, gastronominin önemi öne çıkmaya başladı. Gastronomi, seyahat eden misafirlerin şehirlerde ve otellerde daha fazla para harcadığı bir sektör oldu. Türkiye ekonomisine de çok büyük katkısının olduğuna inanıyoruz.”

Bazı ülkelerin gastronomide dünyada kelam sahibi olduğunun altını çizen Çorabatır, son 3 yıldır seyahat edenlerin yüzde 35’inin gastronomi için seyahat etmeye başladığını ifade etti.

“Türk mutfağının örnekleri iyi sunulmalı”

Türkiye’nin Osmanlı, saray ve Türk mutfağı avantajıyla dünyada rakipsiz olduğunu anlatan Çorabatır, pilot vilayetler belirleyerek Türk mutfağının örneklerinin âlâ sunulması, geliştirilmesi gerektiğini aktardı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer de yaklaşık 700 bin yatak kapasitesiyle hizmet kalitesi, eşsiz doğasıyla tarihi ve kültürel kıymetleriyle Antalya’nın turizmin başkenti konumunda olduğunu anlattı.

Tarımda da Antalya’nın değerine işaret eden Tuncer, dünyanın şeflerini buluşturan şenliğe katkı sunmaktan memnun olduklarını bildirdi.

Akdeniz Şefler Kulübü Derneği Lideri Bilal Yüreğir de 15 yıl evvel bu çeşit tertiplere yarışmacı olarak katıldığını hatırlatarak, GastroAntalya’nın kıymetli bir tertip olduğunu söyledi.

Kulübün yurt dışı lideri şef Ömer Yalçın ise lezzetli dört gün olacağını lisana getirdi.

Anadolu Aşçılar Federasyonu Lideri Tamer Özkan, altın dokunuşlarla kişinin damağına has lezzetler yaratarak, turizme de katkı sunacaklarını belirtti.

Kilit Küme Üst Yöneticisi (CEO) Korhan Alşan, gastronomide sürdürülebilirlik, sıfır atık kavramlarının öne çıktığını, turizmde de çıtayı daha üstlere koyduklarını vurguladı.

GastroAntalya, 20 Kasım’da sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu