Ekonomi

Erdoğan: BAE ile ticaret hedefi 25 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla BAE’de düzenlenen Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Katılım Anlaşması İmza Töreni’ne Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’nden video konferansla katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada Kahramanmaraş’ta depremlerin eşi benzeri görülmemiş genişlikte bir alanda yaşandığına dikkat çekerek, “14 milyona yakın vatandaşımızın yaşadığı 11 ilde 500 kilometrelik alanda etkili olan depremler, , büyük yıkıma neden oldu. Her biri başka bir depremin büyüklüğüne ulaşan artçı sarsıntılar devam ediyor. Adeta bir tür deprem fırtınasına yakalanmışız gibi. Yerbilimciler, içinden geçtiğimiz sürecin normal olmadığı konusunda hemfikir. Yaşadığımız zorluklar büyük olsa da biz devlet ve millet olarak var gücümüzle yaraları sarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güvenli yapının inşaatını tamamlayacağız

Hasar tespit çalışmaları sonucunda yıkılan, derhal yıkılacak ve ağır hasarlı 204 bin binada 584 bin bağımsız bölüm tespit edildiğini kaydeden Erdoğan, “İnşallah 1 yıl içinde büyük bir binanın inşaatını tamamlayacağız. deprem bölgesinin tamamında konut ihtiyacını giderecek sayıda kaliteli ve aslına uygun yapılar inşa ediyoruz. Bu süreçte en büyük destekçimiz Birleşik Arap Emirlikleri’dir. Onlar bizim dostlarımız, kardeşlerimizdir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE’nin ilk günden itibaren Türkiye’ye gönderdiği arama kurtarma ekiplerinin Kahramanmaraş ve Adıyaman’daki çalışmalara katıldığını, sahra hastanelerinin Hatay ve Gaziantep’teki sağlık hizmetlerine büyük destek verdiğini belirterek, şunları kaydetti: Maddi desteğiniz için de şahsım ve milletim sizlere minnettarız.” dedi.

Ekonomik işbirliğimiz yeni bir aşamaya girdi

“Türk milleti bu kadir gününde kendisine uzatılan yardım eli asla unutmayacak.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlü temellere dayanan Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri bağlantılarının gelişmesi bizim için gurur kaynağı. Bu yıl diplomatik ilişkilerimizin kuruluşunun 50. yıl dönümünü kutluyoruz. İmzalanan kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması her konuda olduğu gibi bugün de tarihi bir niteliğe sahip olduğunu belirterek, “Anlaşma ile ekonomik ve ticari işbirliğimiz yeni bir aşamaya girdi. Bir yılda imzaya hazır hale gelen anlaşma sayesinde mal ve hizmet ticaretinin önündeki engeller kaldırılacak, KOBİ’ler de dahil olmak üzere yatırımcı ve girişimcilerimizin faaliyetleri kolaylaştırılacak.”

5 yılda 25 milyar dolara çıkaracağımıza inanıyorum.

İmzalanan anlaşma ile Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya, Rusya’dan Körfez’e temelleri sağlam bir ekonomik köprü kurulacağını vurgulayan Erdoğan, “5 yıl içinde ticaret hacmimizi 25 milyar dolar düzeyine çıkaracağımıza inanıyorum. yıl, anlaşmanın kapsamlı karakteri sayesinde.” söz konusu.

BAE’nin merhum kurucusu Zayid bin Sultan en-Nehyan’ın vizyonunun iki ülke arasında geldiği nokta açısından belirleyici olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet dilediğini söyledi.

Anlaşmada emeği geçenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok değerli kardeşim, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Lideri Pir Muhammed bin Zayed en-Nehyan ve annesi ve tüm ailesi olarak ben, eşim ve Türk milletinin şahsı olarak sizleri selamlıyorum. en içten duygularımla.inşallah en kısa zamanda görüşmek dileğiyle.size emanetim.” dedi.

Bakan Muş: Yatırımların artmasına hizmet edecek

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında imzalanan “Kapsamlı Ekonomik Paydaş Anlaşması”nın ikili ticaret hacmini ve yatırımları en üst düzeye çıkarmaya hizmet edeceğini belirtti.

Bakan Muş, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ülkemizle Birleşik Arap Emirlikleri’nin ortasında Kapsamlı Ekonomik Paydaşlar Anlaşması’nı imzaladık. İkili ticaret hacmini ve yatırımları en üst düzeye çıkarmaya hizmet edecek bu anlaşma ülkemiz için hayırlı olacaktır. iki ülkede.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu