Ekonomi

Büyükbaş, Koyun ve Keçi Hayvanlarının Etiketleme ve Kayıt İşlemlerinde Değişiklik

Sığır, koyun ve keçi türü hayvanların etiketlenmesi ve kayıt işlemlerine ilişkin mevzuatta değişiklik yapıldı. Böylece kimlik tespiti amacıyla kulakları veya her iki kulağı delinmiş ancak bir veya iki kulağında küpe bulunmayan hayvanlar için izlenecek prosedürler belirlendi.

‘Büyükbaş Hayvanların Kimlik, Kayıt ve İzleme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Büyükbaş Hayvanların Kimlik, Kayıt ve İzleme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Göçebe Hayvanların Kimlik, Kayıt ve İzleme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Tarım ve Orman Bakanlığı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Böylece büyükbaş, küçükbaş ve keçi türü hayvanların etiketlenmesi ve kayıt işlemlerine ilişkin mevzuatta değişiklik yapıldı. Yönetmelik ile kimlik tespiti amacıyla kulakları veya her iki kulağı delinmiş ancak bir veya her iki kulağında küpe bulunmayan hayvanlar için izlenecek süreçler belirlendi.

Bakanlıkça belirlenen koruma alanları dışında, hayvanın kesin kimlik numarasının beyan edilemediği durumlarda, hayvan sahibinden taahhüt alınarak hayvanların kayıt altına alınması ve yetiştiricilerin izlenebilirlik düzeyi artırılmıştır. kimliği belirlenemeyen, idari para cezası uygulandıktan sonra yeni kulak küpesi takılarak hayvanların kimliklerinin tespit edilmesi sağlanıyor.

Evcil hayvan sahiplerinin kulak küpelerinin düştüğünü, kaybolduğunu, silindiğini geç bildirmeleri ya da yanlış numara bildirmeleri nedeniyle çift kulak küpesi numarasına sahip hayvanların ortaya çıkması engellendi. Böylece; Düşen kulak küpelerinin tam kimlik numarasını içeren yenileriyle değiştirilme süresi kısaltılarak yetiştiricilerimizin bekleme süreleri kısaltıldı.

Yeni kurulacak ve kurulacak yol kontrol noktalarında yapılacak denetimlerde yönetmelik kararlarına uymayan hayvanların tespit edilmesi ihtimali halinde; İdari veya hukuki süreçlerin uzaması, hayvanların tesis içi karantinasında fiziki alan yetersizliği, kayyumlukta yaşanan zorluklar, taşıma süresinin uzaması ve hayvan refahına uyulmamasından kaynaklanan sorunlar aşıldı. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu