Ekonomi

Bankacılık krizi fiyatlandırması

altındaHaftanın ilk işlem gününde görülen değer kaybı, haftanın ikinci işlem gününde de devam ederken, bankacılık departmanının gücüne yönelik endişelerin azalması, sadık varlıkların cazibesini azalttı.

Spot altının onsu 1.952 dolardan, gram altın ise 1.200 TL’ye geriledi.

Yine de değerli metal, Mart ayının başından bu yana %7’lik yükselişini sürdürüyor.

Yatırımcıların dikkati, Cuma günü temel fiyat baskılarının altında yatan göstergelere ışık tutacak verilere çevrildi. ABD’de, Cuma günü açıklanan PCE deflatör verilerinin, enflasyonun hala hedef seviyenin oldukça üzerinde olduğunu göstermesi ve potansiyel olarak daha agresif para politikasına yol açması bekleniyor.

SVB’nin iflası ve İsviçre bankası Credit Suisse’in iflasın eşiğinden dönmesiyle emanet varlıklara talep arttı ve altın Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyesini görerek 2 bin doları aştı. Gram altın da 1.231 TL ile rekor seviyeye ulaştı.

ABD’li yetkililerin mevduat sahiplerini koruyacaklarını ve UBS’nin İsviçre hükümeti aracılığıyla Credit Suisse’i satın almasını açıkladıktan sonra kargaşaya ilişkin endişeler azalmaya başladı. Böylece yatırımcıların emanete olan talebi azalmış, kıymetli metalin değer kaybetmesine neden olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu