Haber

AYM’den 28 Şubat davasında 3 komutan için ‘ihlal yok’ kararı

28 Şubat davası kapsamında 620 günü aşkın süredir cezaevinde bulunan ve aileleri bireysel başvuruları bir an önce sonuçlandırmaya davet eden Anayasa Mahkemesi, emekli komutanlar Çetin Doğan’ın (82) bireysel başvurularını reddetti. ), Cevat Temel Özkaynak (77) ve Ahmet Çörekçi (90). üç belgede de ihlal olmadığına karar verdi.

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar’ın haberine göre; Başvurularda yerel mahkemenin “cebir ve şiddet içermeyen fiillere dayanılarak işlenmeyen bir suçtan mahkûmiyet kararı verildiği” tezi üzerine yaptığı incelemenin asılsız olmadığı ileri sürüldü. Bilirkişi raporuyla yargılama sırasında sahte olduğu belirlenen CD’nin mahkûmiyet kararına dayandığı yönündeki itirazın değerlendirilmesinde, “Sözkonusu CD’nin davaya ilişkin tek delil olmadığı” belirtildi. dayanak olarak, belirleyici nitelikte olmadığı, yargılamanın adilliğine zarar verilmediği ileri sürülmüştür”.

Dava kapsamında çok sayıda kişinin FETÖ ile bağlantılı olduğuna ilişkin değerlendirmede, “FETÖ’den hüküm giyen veya firari olan isimler hakkında 28 Şubat davasıyla ilgili herhangi bir idari veya adli soruşturma yapılmadığı ve bu nedenle firari olduğu ileri sürüldü. bağımsız ve tarafsız bir mahkemede yargılanma hakkının ihlali söz konusu değildir”. .

Yargıtay’da yargılama yapılmamasına ilişkin itiraza ilişkin olarak, “İddia edilen suçun görevle ilgili olmadığı, bu nedenle Yargıtay’da yargılanmamanın bir tutarsızlık oluşturmadığı” kaydedildi. AYM Lideri Zühtü Arslan’ın da aralarında bulunduğu 5 üye bu görüşe karşı çıktı. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu