Haber

Avustralya Açık’ta Rusya ve Belarus bayrakları yasaklandı

Avustralya Tenis Federasyonu, Avustralya Açık Tenis Turnuvası’ndaki müsabakalarda Rusya ve Beyaz Rusya bayraklarının kullanılmasına izin vermedi.

BBC’nin haberine göre, Ukraynalı tenisçi Kateryna Baindl ile Rus tenisçi Kamilla Rakhimova arasında oynanan maç sırasında Rus taraftarların saha kenarında bayrak dalgalandırması nedeniyle çıkan olayların ardından Federasyon politikasını değiştirdi.

Federasyondan yapılan açıklamada, turnuva kapsamındaki müsabakalarda Rusya ve Beyaz Rusya bayraklarının dalgalandırılmasının yasaklandığı vurgulanırken, “Tenisin keyfini çıkarmak ve en iyi ortamı sağlamak için oyuncularımız ve taraftarlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. ” terimleri kullandı.

Yerel bir gazeteye konuşan Ukraynalı taraftar, Rus taraftarların oyunculara yakın olduğuna dikkat çekerek, saha kenarına Rus bayrağının Ukraynalı tenisçiyle dalga geçmek amacıyla asıldığını savundu.

Aynı yerel gazeteye konuşan bir Rus destekçisi, alay etmek veya saygısızlık etmek gibi bir niyetleri olmadığını, sadece takviye için geldiklerini belirtti.

Baindl ile Rakhimova arasında çıkan kavgada yaşanan olayın ardından Ukrayna’nın Avustralya ve Yeni Zelanda Büyükelçisi Vasyl Myroshnychenko da sosyal medyadan yaptığı paylaşımla olayı kınadı ve federasyonu harekete geçmeye davet etti.

Victoria Eyaleti Başbakan Yardımcısı Jancinta Allan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle insan haklarını ihlal ettiğini ve Beyaz Rusya’nın işgale tam destek verdiğini söyleyerek bayrak yasağını destekledi.

Rusya ve Beyaz Rusya beyaz bayrak altında mücadele ediyor

Avustralya Açık’ta Rusya ve Beyaz Rusya oyuncuları tarafsız beyaz bayrak altında görev yaparken, 2022’de Wimbledon’da oynamaları da yasaklandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana pek çok SporRus ve Belaruslu sporcular tarafsız bayrak altında yarışıyor.

Federasyon, her iki ülkenin taraftarlarının, turnuvanın başında rastgele bir olaya neden olmadığı sürece sporcularını desteklemek için bayrak kaldırmalarına izin verildiğini duyurdu.

derikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu