Haber

2023 tarım için kriz yılı… Üretici üretmekten vazgeçiyor!

Merve ÖZDEMİR ÇEVİK – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) –Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Dr. Fevzi Çakmak, Bursa’nın tarımdaki son durumunu anlattı.

Tarımda 16 yılda büyük kayıplar yaşandığını belirten Başkan Çakmak, Bursa’nın genel arazi dağılımındaki tarım arazilerinin 2016’da 417 bin 420 hektarla toplam arazinin yüzde 38,34’ünü oluştururken 15 yıl sonra 363 bin 150’ye gerilediğini söyledi. 2021’de hektar ve yüzde 33,36. gerilediğini söyledi. Önder Çakmak, son 16 yılda yaklaşık 54 bin hektar tarım arazisinin tarım dışına çıkarıldığını belirterek, “Tarım dışına çıkarılan bu arazilerin çoğu yerleşim ve sanayi alanlarına dönüştü. Böylesine verimli topraklara ve iklim koşullarına sahip bir kentte, tarım alanlarımız korunamamış durumdayız” dedi.

“ÇİFTÇİ ÜRETMEYİ DURDURUYOR”

Tarım alanlarının dağılımına baktığımızda ise son 16 yılda tarla alanlarının yüzde 60’lardan yüzde 39’a düştüğünü, sebze alanlarının ise sabit kaldığını söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı meyve alanları yüzde 5, zeytinlikler yüzde 3 arttı. Fevzi Çakmak, çiftçinin üretmekten vazgeçtiğini, 2021 bilgisinde bile bu işletmelerin sadece yüzde 49’unun ÇKS’ye kayıt yaptırdığını, yani çiftçi işletmelerinin yarısının bundan faydalanmasına gerek kalmadığını kaydetti. Söz konusu gerekçelerin çiftçinin yarasına merhem olmadığının açık bir göstergesi olan destekler.

2023 TARIM İÇİN KRİZ YILI OLMAYA DEVAM EDECEK

2023 yılının tarım şubesi için kriz yılı olmaya devam edeceğini öne süren Önder Çakmak, tarım şubesindeki aksaklıkların üretim ve üretim alanlarını daraltırken, kamu kurumlarının küçültüldüğünü, müdahale kurumlarının ise kapatılarak kapatıldığını belirtti. işlevsiz, alana hizmet eden özel kesim, rant ve faiz ekonomisi yerine günden güne zayıflıyordu. Üretim ekonomisine geçilmediği sürece 2023 yılının pandemi süreci ve Türkiye’de yaşanan önemli kuraklık sorununun da etkisiyle tarım için kriz yılı olmaya devam edeceğini söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Dr. Fevzi Çakmak da köylünün köyünde kalması ve toprağını terk etmemesi için bazı tekliflerde bulundu.

Tarımla uğraşanların sosyal güvencelerinin sağlanması gerektiğini belirten Dr. Detaylı toprak etüt ve haritalama çalışmaları başlatılmalı, arazi kullanım planlama çalışmaları yapılarak toprak ve su varlıklarımızın sürdürülebilir kullanımı sağlanmalı, tarımsal üretim ve pazarlama kooperatifleri desteklenmeli, çiftçilerimiz desteklenmelidir. örgütlenme aşılanmalıdır. Tarımda özellikle tarımsal mekanizasyonda bilgi ve teknolojinin kullanımı yaygınlaştırılmalı ve üretim maliyetleri düşürülmelidir” dedi.

Önder Çakmak, büyükbaş hayvan yerine küçükbaş hayvan tüketimini özendirecek ve tüketici tercihlerini değiştirecek çalışmaların yapılması gerektiğine de dikkat çekerek, orman köylülerinin orman meralarından bir plan dahilinde faydalanması gerektiğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu