Haber

15 Temmuz’u Unutmadık, Unutturmayacağız

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), hain ayaklanmanın milletin iradesi ve kararlılığıyla bastırıldığı 15 Temmuz’un yıldönümünde anlamlı bir etkinlik düzenledi. DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türkiye’yi ortadan kaldırmaya yönelik her türlü girişime ve seçilen bedellere karşı olacaklarını söyledi. Rektör Hotar, “ Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında kalıcı bir yer edinme çabasında olan kurumumuz, kimliğini ve sorumluluklarını unutmadan yoluna devam etmektedir. Nitelikli Öğretim faaliyetlerimize aralıksız devam ederken ülkemiz ideallerinin peşinden koşacak bireyler kazandırmaya devam edeceğiz. Milletimizin destansı direnişini ve demokrasiye bağlılığını unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

Akademik çalışmaların yanı sıra toplumsal hafızanın yaşatılması, milli ve manevi değerlerin korunması amacı ile örnek çalışmalara imza atan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), ’15 Temmuz Şehitler Günü, Demokrasi, Demokrasi’ kapsamında değerli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. ve Ulusal Birlik Günü’. Gazeteci-Yazar Nedim Şener, Emekli İstihbarat Albay, Güvenlik ve Terörle Mücadele Uzmanı Coşkun Başbuğ ve DEÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Balçova Kaymakamı Ahmet Hamdi Usta, KKTC Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, İzmir Tınaztepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güvençer, kamu kurum ve kuruluşlarının il müdürleri, DEÜ akademik ve idari ekip, şehit yakınları ve gaziler katıldı. Etkinlikte, 15 Temmuz Öykü, Şiir, Kompozisyon Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi; 15 Temmuz gecesinin anlatıldığı ‘Anı Yaşamak’ adlı animasyon sinema gösterimi gerçekleştirildi. Etkinliğin ardından konuklar, Sabancı Kültür Sarayı’nın fuaye alanında ‘Türk Yüzyılının Kahramanları’ temalı karma standa katıldı.

“MİLLETİMİZ VE DEĞERLERİMİZ HEDEF OLDU”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ’nün hiçbir koşulda 15 Temmuz’u unutturmayacağını belirtti. FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’da küresel şer odakları üzerinden başlattığı kalkışma, aziz milletimize ihanet girişimi olarak tarihe geçti. Devletimizi, Meclisimizi, Silahlı Kuvvetlerimizi ve onları temsil eden kişi ve kurumları yok etmeye yönelik bu alçak girişim, sosyal ve ekonomik hayatımızı gasp etmeyi planlayan bir olaylar zincirini ortaya çıkarmıştır. İnsan aklının sınırlarını zorlayan 15 Temmuz girişiminin yenilgiye uğratılmasındaki en büyük pay hiç şüphesiz Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ındır.”

“HERKES SORUMLULUĞUNU BİLMELİ”

DEÜ Rektörü Hotar, DEÜ’nün 15 Temmuz’da bilimsel bulgu ve araştırmalara değer verdiğine dikkat çekerek, “Kısa bir süre önce yayınladığımız ’15 Temmuz: Türkiye’nin Yüzyılında Milli İradenin Zaferi’ adlı kitabımız bu çalışmaları paylaşmayı amaçlıyor. bilim dünyası ile. Tarih, demokrasimizi, egemenlik hakkımızı, birlik ve beraberliğimizi suiistimal edenleri unutmayacak. Buradaki asıl sorunumuz olaylardan ders çıkarıp geleceğe bakmak olmalıdır. Halkın iradesinin ve hukukun her zaman gözetildiği bir yönetim anlayışının desteklenmesi şarttır. Herkes hem kendisi hem de ülkesi için sorumluluklarını bilmelidir” dedi.

DEMOKRASİMİZİ KORUYORUZ

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında kalıcı olmak için çaba sarf eden kurumumuz, kimliğini ve sorumluluklarını unutmadan yoluna devam etmektedir” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün milli ve yerli teknolojilere yatırım yaparak; Ekonomik bağımsızlığa değer veren bir Türkiye’de yaşıyoruz. Gelinen noktada üniversitemiz çalışıyor, üretiyor, devletimizin ve demokrasimizin kurumlarına sahip çıkıyor. Ülkemizi ve seçilmiş varlıklarımızı yok etmeye yönelik her türlü girişimin karşısında duracağız. Bunu yaparken de kaliteli öğretim faaliyetlerimizi kesintisiz sürdürecek; Ülkemizin ideallerinin peşinde koşacak bireyleri bünyemize katacağız.

“ULUSAL KİMLİĞİMİZLE BÜTÜNLEŞEN KÜRESEL HEDEFLER”

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türkiye’nin stratejik hedeflerine ulaşmasında yükseköğretim kurumlarına büyük görev düştüğünü belirterek, “Ülkemizde stratejik hedeflere doğru yürürken; Atılan her adımı dikkatle değerlendirmek kuraldır. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye Yüzyılı vizyonunu ortaya koymuştur. Bu kavramın anlamı, ideolojisi, siyasi ve etnik kimliği ne olursa olsun; 15 Temmuz gecesi hiçbir karşılık beklemeden sokağa dökülen insanlardır. Burada yükseköğretim kurumlarına da değerli sorumluluklar düşmektedir. Araştırma üniversitemiz, küresel hedeflerini ulusal kimliğiyle bütünleştirmiş bir devlet kurumu olarak aziz milletimize hizmet etmektedir. Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan kurumumuz, nitelikli insan gücü ile topluma değer katmaktadır. Adını İzmir’in kurtuluşundan alan üniversitemiz, Cumhuriyetimizin 100. Yılını karşılamaya hazırlanırken bu duygularla hareket etmektedir.

“15 TEMMUZ BİLİNCİ YAŞATMALI”

Panel konuşmacılarından Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, DEÜ Rektörü Prof. . Bu etkinliğe katılmaktan gurur duyuyorum. Ayrıca psikolojik savaş uzmanıyım. Rektörlük binasında yayınlanan 15 Temmuz kahramanlık videoları bu bilincin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması açısından oldukça önemlidir. Bu faaliyetleri her anlamda devam ettirmeliyiz. Millet olarak bir olup tuzağa düşmedikçe bize bir şey yapamazlar” dedi.

“BU TOPRAKLARDA YAŞAMANIN BİR FİYATI VAR”

Gazeteci-Yazar Nedim Şener, Türk coğrafyasındaki bütün kazanımların savaşlar ve şehit kanlarıyla elde edildiğini söyledi. Şener, “15 Temmuz kahramanlarının her yıl en içten şekilde anılmasına vesile olan değerli Nükhet hocamıza çok teşekkür ediyorum. Bu topraklarda yaşamanın bir bedeli var. O akşam Ömer Halisdemir devleti için, vatanı için hiç tereddütsüz gelen emrini yerine getirdi. Çünkü Özel Kuvvetler çok kritik bir yerdi. 15 Temmuz’da Özel Kuvvetler ele geçirilseydi şehit sayısı çok artacaktı. O akşam bu insanlar bu topraklar için sokaklara döküldü. Köprüyü işgal edenler halkın tepkisiyle karşılaştı. Bu vatan bizim, haksızlığa uğrasak da vatanımızı terk etmeyeceğiz” dedi.

“ÜNİVERSİTELERİN ÖNEMLİ GÖREVLERİ VAR”

FETÖ yapılanmasını bilimsel ve akademik bir bakış açısıyla anlatan DEÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Bu noktada özellikle üniversitelere karanlığın gözlerine bakabilecek insanlar yetiştirme görevi düşmektedir. 15 Temmuz ile ilgili hangi yorum yapılırsa yapılsın, biz neler yaşadığımızı çok iyi biliyoruz.”

15 TEMMUZ KÖŞESİNDE BİRLİK

15 Temmuz etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Köşesi’nde Rektörlük Binası Fuaye Alanı’nda hain kalkışma ve darbe girişiminde şehit olan şehitlerimizi anmak amacıyla anma programı düzenlendi. gazilerimize şükranlarımızı sunmak için. Etkinlikte şehitlerin ruhlarına Kuran-ı Kerim okunurken, hep birlikte dualar edildi. Ardından fuaye alanında 26 eserden oluşan ‘İletişim Yüzyılının Kahramanları’ isimli fotoğraf standı açıldı. Son olarak Rektörlük binası önünde 15 Temmuz şehitlerinin ruhlarına lokma dökülerek vatandaşlara dağıtıldı. Burada bir konuşma yapan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Yeter artık diyen halkımızın direnişinin fotoğrafları, şehitlerimizin hikayeleri ilk günden beri köşemizdeki ekranlarda aralıksız yayınlanıyor. Milletimizin destansı direnişini ve demokrasiye olan bağlılığını unutmadık, unutturmayacağız. Coğrafyamızda hep böyle çalkantılar olacaktır. Burada bize düşen görev önlem almak ve birlik olmaktır. Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz” dedi. DEÜ Bayrak Bilimi ve Türk Bayrakları Müzesi’nde, ‘Türkiye’nin İlk Bayrak Müzesi’nde DEÜ’lü Gençler Ortaya Çıkıyor’ adlı bire bir etkinlik gerçekleştirildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

bahceajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu