Haber

TTK Kozlu Kurum Müdürlüğü’nde hurdaya dönen makineler tekrar üretime kazandırıldı

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu İşletme Müdürlüğü’ne bağlı madende 1992 yılında meydana gelen grizu faciası sonrası hurdaya dönen sondaj ve yükleyici makinaları, 31 yıl sonra ustaların elinde yeniden doğdu. Yurt dışından ithal edilen milyonlarca lira değerindeki iki makine uzun süreli çalışmalar sonucunda yeniden üretime kazandırıldı.

TTK Kozlu İşletme Müdürlüğü İş Makinaları Servis Başkanı Muammer Çakır, 1992 yılında 263 maden işçisinin hayatını kaybettiği ateş çukuru faciasında hurdaya çıkan iki makinenin tekrar üretime kazandırılması için 14 kişilik ekibiyle birlikte çalışma başlattı. Madende delme işlemlerini yapan tamrock delme makinesi ve deilmann handloader makinesini hurdadan servise taşıyan çalışanlar, uzun çalışmalar sonucunda yurt dışından ithal edilen iki makineyi milyonlarca liralık üretime kazandırmayı başardı. İşçiler böylece TTK’yı milyonlarca liralık bir yükten kurtardı.

GMİS Genel Sekreteri Yener Arslanbuğa iş makinaları servisini ziyaret ederek işçileri tebrik etti. Maden işçilerinin her zaman kurumuna sahip çıktığını belirten Arslanbuğa, “1992 yılında Kozlu’da büyük bir felaket yaşadık ve 263 maden işçisi şehit verdik. Bu acı bizleri derinden yaralarken, acısını hâlâ yaşıyoruz. O grizu faciasında madenimiz büyük bir zarara uğradı.Makinelerimiz kullanılamaz hale geldi.Sondaj ve yükleyici hurdaya çıkan makinelerden biriydi. Bu iki makine 31 yıldır atıl durumdaydı. Madenimizde bu makinelere her zaman ihtiyaç duyulduğu için iş makinaları servisimiz büyük bir işe girdi. Uzun süreli çalışmalar sonucunda iki adet makine atölyeye getirilerek üretime alındı. Bu sayede kurumumuz milyonlarca liralık yükten kurtulmuştur. Çalışanlarımızı tebrik ediyorum. Bu kurum bizim. Maden işçileri her zaman kurumlarını korudular ve korumaya da devam edecekler. Emeği geçen iş makinaları servis şefimiz Muammer Çakır ve ekibini tebrik ediyorum.” – ZONGULDAK

akkus-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu